Kánikula idején a csecsemők és a kisgyerekek is gyakrabban ébredhetnek, nyugtalanabbul aludhatnak, szomjasak lehetnek éjszaka is. Ez megterhelő nekik is és a szülőknek is. Mit lehet tenni?
1. Szellőztetés Az esti órákban alaposan szellőztesd ki azt a szobát, ahol a baba alszik! Ha délután a gyerekszobát süti a nap, akkor arra az időre sötétítsd be teljesen, így nem melegszik fel annyira. Az ablakon mindenképpen legyen szúnyogháló, hogy a lefekvés előtti időszakban zavartalanul szellőztethess.
2. Ha van légkondicionáló, akkor csak lefekvés előtt hűtsd le a szobát vele, éjszakára ne menjen a kicsi mellett, mert megfázást okozhat. A csecsemők nehezen viselik a hirtelen hőmérsékletváltozást, ezért, ha klímát használsz a lakásban, akkor a babát is jobban fel kell öltöztetni (nyáron is hosszúujjú bodyt adni rá, ha a lakásban van és megy a klíma is)
A kinti hőmérséklethez képest legfeljebb 5-6 fokkal hűtsd le a baba szobáját. A légkondicionáló semmiképpen ne a babára fújja a hideget!
Mivel a klíma szárítja a levegőt, ezért mellette párologtatni kell, mert a kiszáradt orrnyálkahártya miatt könnyebben megbetegszik a baba. A klíma mellett is érdemes legalább naponta szellőztetni, így elkerülhető, hogy a berendezésben megtelepedett mikroorganizmusok felszaporodjanak a lakás levegőjében.
3. Nem kell éjszakára túlöltöztetni a babát! A 27-28 fokos lakásban elég a body és a vékony takaró is. Takaró helyett használhatsz tetrapelust is. Napközbeni alváshoz nagy melegben elég egy pelus és egy vékony takaró is a babára.
4. Ventillátort nyugodtan lehet használni, de csak kis fokozaton és nem közvetlenül a baba mellett. A ventillátor által keltett fehér zaj a nyugtalan alváson és a gyakori ébredéseken is segíthet. Amikor a baba már szabadon mozog a lakásban, a ventillátort mindenképpen általa nem elérhető helyen kell üzemeltetni!
5. Este a fürdővíz lehet a megszokottnál langyosabb, 32-33 fok körüli, és nagy kánikulában akár naponta többször is pancsizhat a baba.
6. Ivás éjszaka Elkerülhetetlen, hogy a baba éjjel is gyakrabban ébredjen fel kánikulában inni. Az anyatejes babákt nyugodtan meg lehet szoptatni ilyenkor, ha szomjas a baba, akkor általában csak a vizesebb első tejet issza meg, és általában 5 perc alatt befejezi a szopizást.
A tápszeres és a hozzátáplálst babáknak lehet vizet adni, ha éjszaka szomjasak. Nem jó szomjoltó a cukros tea, gyümölcslé, instant babatea, ezektől csak még szomjasabb lesz a baba és emiatt nagyobb adagokat iszik meg egyszerre, ráadásul a fogacskáknak is árt.
7. Nappali altatás Ha a lakásban nagyon meleg van és emiatt nem alszik el nappal a baba, segíthet, ha előtte egy langyos fürdővel kicsit lehűtjük. Ha a szabadban altatod, akkor mindenképpen árnyékos helyen altasd, és szúnyoghálóval védd a rovaroktól! Kánikulában felmerülhet az ötlet, hogy légkondicionált autóban furikázva altasd a kicsit, itt azonban ügyelni kell arra, hogy a nagy hőmérsékletkülönbség hősokkot okozhat (ha kint 36 fok van, a kocsiban pedig 22, az már jelentős különbség, ezért itt is törekedni kell rá, hogy legfeljebb a kinti hőmérséklethez képest 5-6 fokkal hűvösebbre hűtsük az autót).
Még mindig nem alszik? Már mindent kipróbáltál? Ezneked is segítségedre lehet >>